Chované

druhy                        
 

  Aratinga jendaj

 
 

  Aratinga sluneční

 
 

  Alexandr čínský

 
 

  Papoušek horský

 
 

  Papoušek nádherný

 
 

  Andulka

 
 

  Barnard klonkurský

 
    Papoušek červenočapkový  
    Alexandr malý  
    Alexandr vousatý  
    Rosela pestrá  
    Kakariki červenočelý  
    Rozela penant  
    Korela  
 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korela chocholatá

 
Latinský název: Nymphicus hollandicus
Výskyt: Austrálie
Délka: 32cm
Průměr. délka života: 18 let
Snůška: 4 - 7 vajec
Inkubační doba: 19 dní
Opuštění hnízda: 5 týdnů (30-35 dní)
Rozdílnost pohlaví: Samice matnější lícní skvrny + spodek ocas. per pruhovaný
Pohlavní dospělost: 9 měsíců
Kroužek: 5,5 mm
Vlet. otvor: 7-8 cm

 

Tento mírumilovný papoušek, který je jedním z nejrozšířenějších druhů mezi chovateli, měří přibližně 30 až 32 cm. V přírodě se vyskytuje hlavně ve vnitrozemích oblastech Austrálie.Páry se sdružují do hejn a migrují za potravou. Už z dálky je slyšet jejich svištivý let a hlasitý křik. Při pohledu Vás asi nejvíce upoutají kontrastní bílé krovky na křídlech korel. Jinak jsou korely, vyskytující se v přírodě, zbarvené převážně nenápadnou popelavě šedou barvou. Hlava, tváře, hrdlo a chocholka jsou světle žluté, u samic méně výrazně. Na příuší mají korely kulatou cihlově červenou až oranžovou skvrnu. Samici od samce, u přírodního zbarvení, rozlišíte poměrně snadno. Samice je světlejší, hlavu a chocholku má spíše šedožlutou a je celkově méně nápadně vybarvená. Jasným rozlišovacím znakem je spodní strana ocasních per. Samec je má černé, samice světle žluté s hnědým pruhováním.

U korel bylo vyšlechtěno mnoho krásných barevných mutací, i když první mutační korely se objevily teprve před několika desítkami let, například oproti andulce, u které jsou nejrůznější mutace šlechtěny už velmi dlouho. Známe korely albino, lutino, skořicové, straky, perlové, bělohlavé a mnohé další. U některých mutací není mezi samcem a samicí žádný znatelný rozdíl, a tak musíme pohlaví určit např. zpěvem samců. Mladí samci začínají zpívat asi ve 3 měsíci života.

Velmi důležité je sestavení spolehlivého chovného páru. Korely bývají citlivé při výběru partnera a ne vždy ho vůbec přijmou, proto je nejvhodnější do voliéry pustit více jedinců, aby si mohli sami vybrat partnera. Takto složený pár se Vám zajisté dobře odmění... Korely většinou spolehlivě hnízdí a dobře se starají o mladé. K prvnímu hnízdění dochází prvním nebo většinou druhým rokem života. V toku samec hodně hlasitě zpívá a předvádí se před samicí. Partneři se však vzájemně nekrmí, protože se při sezení na vejcích střídají. Snůška obvykle obsahuje 4 až 6 bílých vajec, které samice klade obvykle v dvoudenním intervalu. Samec zahřívá snůšku přes den a samice v noci. Po 21 dnech se začínají líhnout mláďata. Oba rodiče je krmí asi 5 týdnů než jsou mláďata schopna opustit hnízdní budku. Při  kontrole budky se samice a mláďata ozývají typickým syčením. Samec zase brání budku a někdy i zaútočí na vetřelce ve voliéře. Mláďata se po opuštění budky podobají samici.samec se o ně stará a krmí je ještě asi měsíc. To už jsou samostatná a je dobré je raději z voliéry odstranit, protože samice obvykle započne další snůšku. Proto je dobré mít ve voliéře raději více budek. Někdy totiž samice začne snášet ještě dřív než mláďata opustí budku.

Korely chovám ve společné voliéře s andulkami. K agresím zatím nedošlo, korely svou velikostí sice budí respekt ale jinak jsou velmi mírumilovné. Povahu mají velmi plachou. Jakmile se k nim někdo přiblíží, plaší se a zmateně létají po voliéře. A někdy si i zbytečně ublíží. Jinak se ale dají velmi dobře ochočit. Mláďata si brzo přivyknou na lidskou společnost a bývají věrnými společníky. Můžou se i naučit opakovat slova a různé zvuky. Korely jsou dobrými imitátory ale hodně také záleží na konkrétním jedinci.

Jako základ krmení podávám korelám směs zrní tvořenou: prosem, ovsem, semencem, kardi, pohankou a slunečnicí. V chovné sezóně dostávají naklíčenou směs zrnin. V jarním a letním období dostávají množství zeleného krmení - pampelišky, žabinec, mléč.. Různé druhy ovoce - nejraději mají jablka. Vítanou pochoutkou je kukuřice v mléčné zralosti, dále jeřabiny - černé i červené. Při odchovu mláďat jim podávám vaječnou míchanici s kopřivami, mrkví a dalšími ingrediencemi.

Korely bývají ve voliérách často velmi plaché ale zato jsou výbornými rodiči. A i svým charakterem si Vás určitě získají. Navíc svou chocholkou, kterou v rozrušení vysoko zvedají, připomínají kakaduy.

© L&M     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.února 2005 © Cpyright Papoušci  www.aratinga.unas.cz