Chované

druhy                        
 

  Aratinga jendaj

 
 

  Aratinga sluneční

 
 

  Alexandr čínský

 
 

  Papoušek horský

 
 

  Papoušek nádherný

 
 

  Andulka

 
 

  Barnard klonkurský

 
    Papoušek červenočapkový  
    Alexandr malý  
    Alexandr vousatý  
    Rosela pestrá  
    Kakariki červenočelý  
    Rozela penant  
    Korela  
 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aratinga zlatý/sluneční

 

Latinský název: Aratinga solistalis
Výskyt: Jížní Amerika,Brazílie
Délka: 30cm
Prům. délka života: 15let
Snůška: 3-4 vajec
Inkubační doba: 25 dní
Opuštění hnízda: 2 měsíce(50-70 dní)
Rozdílnost pohlaví: Nutné odborné rozlišení - endoskopii či DNA
Pohlavní dospělost: 18-24 měsíců
Kroužek: 6,5mm
Vlet. otvor: 8cm
Registrace CITES: NE

   Tento překrásně vybarvený aratinga dostal své jméno podle toho, že za slunečního svitu celý přímo září. Ve své domovině se tímto zbarvením maskuje, jelikož v korunách stromů připomíná žluté květy. Jejich vybarvení je značně variabilní, někteří jsou velmi žlutí, jiní mají nádech do oranžova. Okolo očí mají oranžové až červené lícní skvrny, čímž je lze v mládí jednoznačně rozlišit od jendajů, kteří jim jsou v mládí podobní.  Samec i samice jsou stejně vybarvení a ani podle velikosti nelze určit zda se jedná o pár, takže je nutné odborné vyšetření pohlaví. Mláďata mají zelené peří na hlavě a prsou. Břicho mají bledě oranžové. Křídelní krovky mívají většinou zelené. Mláďatům se v průběhu do jednoho roku ztratí zelené peří na hlavě a hrudi a nahradí ho žlutá s oranžovou. Křídelní krovky se jim variabilně přepeří do žluta. Aratingy pak hnízdí zpravidla druhým až třetím rokem. I jako ostatní papoušci rodu aratinga spí v budkách, takže jim je za tímto účelem celý rok ponecháme.


MŮJ CHOV:
      Sluneční artingy mě uchvátili, hned jak jsem je poprvé uviděl  naživo,  při návštěvě u jednoho chovatele.  A od té doby jsem je chtěl mít doma. Pár let jsem si na ně musel počkat ale od léta 08 se na mě konečně usmálo štěstí. Jako prvního jsem získal teprve 14 denní mládě, které bylo porostlé chmýřím. Celé 2 měsíce jsem ho ručně dokrmoval kupovanými  nebo podomácku vyrobenými  kašemi.  Mládě nabízenou potravu bralo bez komplikací a bylo samozřejmě velmi krotké. Krmení probíhalo zpočátku 5x denně a později 3-4x. Aratinga dobře prospíval, menší komplikace nastaly když začínal létat a krmení se často velmi protáhlo, jelikož dělal vylomeniny a ulétal. Zanedlouho jsem ho začal učit na zrní a pustil jsem ho do voliéry. Občas jsem ho ještě zašel přikrmit. Dostal jméno Béďa a dodnes je velice krotký a miluje hlazení, ikdyž žije s ostatními papoušky ve voliérách. Rád mi přistane na rameni a dělá mi společnost při obcházení voliér. Zanedlouho jsem si ještě pořídil od pana Novotného dvě už dokrmená mláďata Terezku a Honzíka. Taktéž jsou krotcí a nechají se hladit. Jako poslední jsem si k nim pořídil divoké mládě Adélku. Takže mám dnes 2 páry slunečních. Velice milují dřevo a čerstvé větve, takže jim je co nejčastěji předkládám. Nejraději mají listnáče ale nepohrdnou ani jehličnany. V chovatelském domku s výlety jim nepřitápím a pouze na nejkrutější mrazy je zavřu do vnitřní voliéry. Aratingům to stačí a když jim je zima tak se zalezou zahřát do budky.


KRMENÍ:
     Aratingům předkládám ručně míchanou směs, kterou připravuji z cca 20 druhů zrnin. Do směsi dále přidávám 6 druhů ořechů. Touto směsí krmím celý rok. Na jaře a v létě přidávám ještě naklíčeně zrní. Celoročně k tomu dostávají hodně ovoce – jablka, banány, hrušky, jeřabiny, jahody, ostružiny, pomeranče, mandarinky apod. Ze zeleniny dávám papriky a mrkev. Mají rádi i naše rostliny jako pampelišky, mléč a různé trávy. Na trávení mají sépiové kosti a písek.

 

 

 

 

 

 

 

18.února 2005 © Cpyright Papoušci  www.aratinga.unas.cz