CITES

 
 

Ohrožené druhy

 
 

Velikosti kroužků

 
 

Chovatelské zařízení

 
 

Burzy

 
 

Odkazy

 

 

Slovniček

 
 

Kontakt

 
 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chovatelské zařízení

 

 

Chovatelské zařízení je pro chov důležitým prvkem. Někteří papoušci se spokojí i s menší klecí, jiní naopak potřebují více místa k proletu. Já si osobně myslím, že čím víc místa má papoušek tím je to pro něj lepší. Přece jen přeskakování z bidla na bidlo, kdy papoušek skoro nelétá není pro ně to pravé. Papoušek přibývá na váze a není v dobré kondici. Také je důležité si rozmyslet jaké druhy chceme chovat a podle toho zvolit správnou tloušťku a velikost pletiva. Menším druhům jako třeba andulkám stačí jednoduché slabé pletivo. Jenže větší druhy jako aratinga, by takové pletivo rychle překously a dostali by se snadno na 'svobodu'. Tak se jim musí dát silnější pletivo a ještě lepší je ho dat raději zdvojené, aby nedocházelo k šarvátkám mezi sousedy. Zvláště když máte v sousedních boxech stejné druhy jako třeba páry aratingů nebo barnardů tak může docházet v období hnízdění mezi samci k velkým rozbrojům. Samci na sebe mohou útočit pres pletivo a může dojit i ke zranění. Proto je lepší dát stejné druhy raději ob jeden box a mezi ně vložit raději mírumilovnější druh.
 

 

Naše chovatelské zařízení jsme začali budovat v roce 2001. Papoušci byli do té doby umístěny v místnosti ve sklepě. Místnost byla příčkami rozdělena na několik boxů. Bylo zde málo prostoru a ptáci neměli možnost venkovního proletu, což byla velká škoda. Tak jsme se s otcem pustili do práce na prostornějším venkovním zařízení. Po dokončení stavby zděného vnitřního krytého zařízení jsme se rozhodli papoušky sem prozatím umístit. A zatím jsme začali budovat venkovní výlety. Dnes jsou papoušci ve voliérách 3 x 2 x 1(d x v x š) vnitřní úkryt a 3,5 x 1,8 x 1m venkovní část.

 

 

Vnitřní a venkovní voliéra je rozdělena uzavíratelným okénkem 30x30. Vždy na noc papoušky zavírám do vnitřní části, kde jsou také umístěny budky, aby mohli v klidu nocovat. Ven je pouštím v ranních hodinách, oni už vždy netrpělivě sedí vedle okénka a čekají až je konečně pustím ven. Ve venkovní části jsou umístěny misky na vodu, které zahradní hadicí proplachuji, v boxech je potom sice mokro ale papouškům to nevadí a vodu spíše vítají.Venkovní část je tvořena svařovanou železnou konstrukcí, vypletenou silným pletivem o šířce ok 1x1 cm. Konstrukce leží na vybetonované podlaze z důvodu, aby se tam nedostali škůdci. Rostlá zemina je pro papoušky lepší ale je zde možnost, že se sem dostanou paraziti, třeba střevní hlísti. Na dně voliéry máme vrstvu písku, kterou musím čas od času obměňovat, protože jinak by se zkazila.

 

Bidla mám umístěné asi ve výšce jeden a půl metru. Bidla jsou většinou z bezinky, papoušci z nich hned oloupou kúru a tím se i zabaví. Bidla několikrát za rok vyměňuji, čerstva bidla papoušky zabaví a ještě si na nich brousí zobák a drápky. Pro více 'hryzavé' papoušky je praktičtější umístit do voliéry raději nějaké tvrdší dřeviny, třeba bidla z ovocných stromů, které papouškům déle odolají.

 

 

Ve vnitřní části mají papoušci k dispozici krmení. Krmné misky jsou položeny na dřevěné poličce, která je přidělána na dvířkách otevíratelných do krmné chodby. Ve venkovní voliéře podávám papouškům jen menší laskominy, jako třeba jablka, ovoce, klasy a jen v malém množství, aby se nezkazily. Přes zimu, kdy teploty klesají pod více jak mínus deset stupňů, papoušky nechávám zimovat v krytém přístřešku. Někteří aklimatizovaní papoušci můžou zůstat venku i přes zimu, jenže papoušci jsou potom náchylnější k nachlazení. Za velmi nízkých teplot mohou také ptákům přimrznout nohy k bidélku, umrznut prsty a podobně. Proto je lepší ptáky za nízkých teplot raději zavřít do chráněného přístřešku. Jelikož máme i náchylnější druhy, tak v zimě v době nejkrutějších mrazů ještě přitápíme a teplotu udržujeme okolo 10 stupňů. Papoušci pak v klidu přezimují. Do ptačího domku máme zavedenou elektřinu, aby jsme mohli papouškům prosvěcovat. Zvláště v zimním období, kdy je světlo jen krátkou dobu je lepší papouškům dobu krmení prodlužovat. Minulý rok jsme také papouškárnu napojili na vodu, odpad a topení. Obslužná chodba má šíři jeden a pul metru takže není problém s nedostatkem místa. Krmení, budky a další nepostradatelné věci k chovu se sem krásně vejdou.

 

 

 Papouškárna je rozdělena na 13 chovných výletů + 1 box na mladé papoušky. Do budoucna bychom ale chtěli chovatelské zařízení rozšířit a přistavět ještě několik dalších výletů, abychom si mohli pořídit nějaké další druhy papoušků.

 

© L&M     

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

18.února 2005 © Cpyright Papoušci  www.aratinga.unas.cz